04. 01. 2011

V úterý 4. ledna proběhla v 5. třídě netradiční dvouhodinovka výtvarné výchovy. ,,V KŮŽI HANDICAPOVANÉHO ČLOVĚKA“ – tak by se dalo nazvat téma hodiny, která navazuje na předvánoční návštěvu SVĚTLANKY, centra denních služeb pro osoby s mentálním postižením a pro seniory, kde se žáci s některými klienty měli možnost setkat.

V úvodu si žáci povídali o lidech trpících nějakým postižením – tělesným, smyslovým či mentálním, o jejich začleňování do společnosti apod. Hlavním cílem však bylo, aby si žáci vyzkoušeli na vlastní kůži ,,když nemohou úplně všechno“ a aby se dokázali do těchto lidí vcítit.

V 1. části žáci nakreslili strom rukou, kterou píší, a obrázek popsali. Pak vše opakovali rukou druhou (tou trochu  méně šikovnou).

2. část - kreslení poslepu podle pokynů paní učitelky Andresové se zdálo zprvu celkem jednoduché, ale po odvázání šátku z očí čekalo některé překvapení: místo modrého domečku byl zelený, místo zelené trávy červená, sluníčko bylo místo v pravém rohu nahoře v rohu levém apod.

Ve 3. části měli žáci za úkol napsat jakýmkoliv způsobem větu:

JMENUJI SE (doplní jméno a příjmení) A JSEM ŽÁKEM 5. TŘÍDY.

Nesměli však k držení tužky použít prsty u rukou. Každý si poradil po svém. Někdo to zkusil ústy, někomu posloužila holá nožka.