05. 03. 2013

V loňském roce se naše škola zapojila do ověřování pilotního projektu Badatelé.cz sdružení Tereza. Jedná se o podporu badatelsky orientovaného učení v přírodovědných oborech.

Co je pro badatelský způsob vyučování typické? Žáci se snaží analyzovat problém, tvořit otázky, vytvářet hypotézy, plánovat a provádět výzkum a nakonec interpretovat získaná data a jejich prezentaci. S tím je spojena řada dalších znalostí a dovedností, které musí děti získat např. rozvoj komunikačních dovedností, schopnost práce ve skupině apod. Jde tedy o komplexní nástroj pro rozvoj osobnosti dítěte.

Od podzimu loňského roku žáci 6. třídy v hodinách globální výchovy zkouší různé aktivity k nacvičení jednotlivých kroků badatelsky orientovaného vyučování.

13. 3. jsme ověřovali první lekci BOV s názvem „Vejce v úzkých“. Na začátku žáci uviděli láhev, ve které se nacházelo oloupané uvařené vejce. Žáci se snažili s pomocí klíčových slov – ATMOSFÉRICKÝ TLAK, PODTLAK, PŘETLAK  sestavit hypotézu a navrhnout pokus, kterým dostanou vejce z lahve ven. To vše se jim nakonec podařilo. Uvědomili si, že získané informace mohou aplikovat i v běžném životě, kde dochází k vyrovnávání tlaků v různých prostředích (potápěči, zavařovací sklenice, pití brčkem…).