23. 05. 2015

V tento den bylo několik stanovišť, které si mohli projít naši žáci i veřejnost:

Stanoviště GLOBE

Meteorologická budka – děti se mohly z blízka podívat na oplocenou meteorologickou budku. Podívaly se, co všechno naše meteorologická budka měří – maximální, minimální a okamžitou teplotu vzduchu a okamžitou vlhkost vzduchu. Vedle budky se v zemi také nachází srážkoměr.

Čištění vody – děti si mohly vyzkoušet přefiltrovat špinavou vodu. Po filtraci získaly krásnou průhlednou čistou vodu.

Hřbitov odpadků – děti přiřazovaly k počtu roků rozkladu správné odpadky.

Jak vidí hmyz? – děti si mohly vyzkoušet, jak vidí hmyz svými složenými oky. Svůj hmyzí zrak poté zkoušely na překážkové dráze.

Hmatky – ve hmatových pytlících zkoušely děti svůj smysl pro hmat. Mohly poznat kukuřici, šišky, mech, makovici, kamínky, polínko a jiné přírodniny.

Frotáž – pomocí voskovek si děti vytvořily frotáž kmene různých stromů.

Popelář – popelářům se do jednoho pytle dostalo velké množství netříděného odpadu a děti jim ho pomohly správně roztřídit do barevných odpadkových košů.

Zvuky semínek – ve skleničkách si mohly děti poslechnout různé zvuky pochutin – kolínek, rýže, čočky, máku apod. Každá sklenička měla při štěrchání jiný zvuk.

Barvení přírodou – děti si na papír malovaly obrázek pomocí hlíny, písku, ohořelého klacíku, rozbitého květináče, květů a trávy.

Barevná paletky – na bílé paletky si děti lepily listy a květy různých rostlin a vytvořily tak krásné barevné paletky.

Opékané brambory – na konci areálu čekal na děti u ohniště pan školník, který opékal brambory v popelu.

Stanoviště ovál

Hra na včelky – děti si zahrály na opylování rostlin. Zahrály si na včelky, které létaly z květu na květ, sosaly sladký nektar a přenášely pylová zrníčka.

Hra na rybky – děti pluly v potoce a na pokyn otáčely kapky vody. Některé kapky byly otrávené a rybky poté onemocněly.

Hra na žáby – 3 děti byly žáby a lovily pomocí balónků na šňůrce hmyz. Žabka, které ulovila nejvíce hmyzu – potravy – vyhrála.

Stanoviště v budově školy

Odpočinkové stanoviště - zde si děti zahrály Ekologického Černého Petra, Ekologická pexesa, Ekologická kvarteta a Ekologické aktivity. Kromě toho také vybarvovaly pomocí víček z PET-lahví klauna a mandalu.

Kytička – pomocí obtiskování PET-lahví na papír si děti vytvořili květ kytičky. Ke květu poté domalovaly stonek a listy.

Postavičky – pomocí ruliček z toaletních papírů si děti udělali různě se tvářící postavičky. Děti si vybarvily šablonu s postavičkou, vystřihly vnitřek hlavy a pomocí posouvání obrázku na ruličce od toaletního papíru si domalovávaly různě se tvářící postavičky.

Tužkovník – z ruliček toaletních papírů si děti vyrobily tužkovníky.

Zelená hlava – do spodní části PET-lahví si děti daly hlínu a zasadily semínka. PET-láhev ozdobily očičky a nosem z víčka od PET-láhve.

Závěsný kolotoč – z PET-lahví si děti vyrobily závěsný kolotoč.

PET - víčka zábavně – pomocí víček z PET-lahví vyrobily děti přáníčka pro svoje sourozence či rodiče.

Skořápky s překvapením – do skořápek od vajíček zasadili děti semínka. Skořápky vložily do plat od vajíček a ozdobily je kamínky a mechem.