25. 03. 2013

Naše škola se zapojila do pilotního ověřování projektu Trojlístek zaměřeného na přírodní vědy chemii, fyziku a přírodovědu. Tento evropský projekt realizuje Institut rozvoje evropských regionů (IRER), partnerem pro chemii je Univerzita Pardubice, fakulta Chemicko – technologická.

Ve dnech 25. a 26.3.2013 si mohli žáci 8. a 9. ročníku pod vedením vysokoškolských pedagogů Ing. Petra Běliny, Ph.D. a Mgr. Xenie Štramové vědecky bádat v oblasti chemie.

Témata realizovaných prací 8. ročník:

• Absorpce na aktivním uhlí – co dokáže uhlí(k)
  • Destilace vody a měření její vodivosti
  • Otisky prstů pomocí prášků
  • Jak tuhne malta
  • Teichmanovy krystalky
  • Tvrdost vody
  • Krystalizace

Témata realizovaných prací 9. ročník:

• Důkaz lepku v mouce
  • Fluorescence rostlinných barviv
  • Gen v lahvi – separace DNA
  • Hledání stop ninhydrinem
  • (Ne)redukující cukry

27.3.2013 si žáci společně s paní ředitelkou Vašákovou a paní učitelkou Sirkovou vytvořili prezentace k jedné z realizovaných prací, které budou 4.4.2013 prezentovat před lektory z Univerzity Pardubice a Mgr.Petrem Juračkou, vědeckým pracovníkem a postgraduálním studentem katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. S Mgr. Petrem Juračkou bude ve stejný den probíhat beseda na téma věda a vědecké bádání, dle paní ředitelky IRER Ing. Ivy Svobodové se máme opravdu na co těšit.