Z průzkumů stravovacích návyků dětí opakovaně vyplývá, že jídelníček nejmladší generace nelze označit za uspokojivý. Mezi jeho hlavní nedostatky patří zejména nepravidelnost ve stravování a nevhodná skladba jídla. Nejčastějším prohřeškem z hlediska nepravidelnosti je vynechávání snídaní a dopoledních svačin, jejichž následkem může být kromě obecně známého faktu narůstající hmotnosti dětí i jejich zhoršený výkon ve škole. Pokud školáci nesvačí, jsou celé dopoledne bez přísunu potřebné energie, jsou unavení a nemají dostatek sil na sledování výuky a hůře se soustředí. Rodiče chtějí pro své děti to nejlepší, ale často jim např. z důvodu pracovního vytížení chybí dostatek času na přípravu školní svačiny. Děti tak dostanou peníze, aby si koupily svačinu samy, avšak ta ne vždy odpovídá výživovým potřebám dětského organizmu a naopak často obsahuje nevhodné složky, např. nadbytek cukrů či tuků, které přispívají rozvoji nadváhy a obezity.

Proto několik let škola nabízela dětem částečně dotovaný program ŠKOLNÍ MLÉKO, do kterého jsme byla zapojena již od roku 2009. Tento projekt byl spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Cíl programu: Cílem programu Školní mléko, je poskytovat dětem mléčné výrobky zdarma. Přínos mléka pro děti školního věku je zcela jednoznačný a byl prokázán v mnoha odborných studiích. Nejen, že více dostupné mléko dětem může pomoci k pokrytí potřebné denní dávky vápníku, nezbytného pro správný vývoj kostí a zubů a předcházení osteoporózy v pozdějším věku. Bylo také prokázáno, že vyšší příjem mléka a tudíž i vápníku je významným faktorem při prevenci dětské obezity.

Odkazy:

Hlavní stránka projektu